Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Finansowa poduszka bezpieczeństwa

Z bezpieczeństwem finansowym oraz z budżetem domowym wiąże się również tak zwana poduszka finansowa. Chodzi o oszczędności. Z natury, jako seniorzy lubimy mieć zapasy - żywności, rzeczy i czasu. Każdemu z nas powinno zależeć również na budowaniu zapasów w budżecie, czyli tzw. finansowej poduszki bezpieczeństwa, którą będziemy mogli wykorzystać w awaryjnych sytuacjach. Można tu wskazać np. większe wydatki spowodowane remontem mieszkania, konieczność naprawy lub zakupu nowego sprzętu RTV lub AGD, który właśnie uległ awarii czy na wypadek podupadnięcia na zdrowi i kosztownej choroby. Być może będziemy też proszeni i zechcemy wesprzeć najbliższe nam osoby.

Sposobów na budowanie domowych oszczędności jest wiele. Począwszy od zakupów tańszych przedmiotów codziennego użytku oraz artykułów spożywczych, poprzez podejmowanie dodatkowego zatrudnienia, aż po programy oszczędnościowe, lokaty lub trafione inwestycje. I chociaż każdy z nich ma swoje plusy i minusy, warto czasami podjąć próbę ograniczenia wydatków lub zwiększenia przychodów. Można np. kupić produkt tańszy, a tak samo dobry lub zaspokajający tę samą potrzebę, ale np. mniej znanej marki (producenta). Przecież będziemy mieć podobną satysfakcję ze spodni, które nie mają znanej metki, a są 5-cio krotnie tańsze, równie ładne i trwałe co te „markowe”.

Przy zakupie nie kierujmy się reklamą a rozsądkiem. Dobrze jest przeliczać cenę jakiegoś produktu na kilogramy tzn. ile zapłacilibyśmy za 1 kilogram tego produktu, a następnie wykonać tę samą czynność z innym produktem zaspokajającym tę samą potrzebą. Przykładowo: porównajmy cenę masła dwóch różnych producentów. Nawet wtedy jeśli na pierwszy rzut oka coś wydaje się być tańsze, może się okazać, że wcale tanie nie jest. Na przykład: masło, które kosztuje 6,00 zł za 170 gram będzie droższe od tego, które kosztuje 6,5 zł ale za 200 gram.Niektórzy sprzedawcy informują na cenówkach ile zapłacilibyśmy za kilogram tego produktu – warto zwracać na to uwagę.

Można też rozejrzeć się za pracą dorywczą – np. na weekend. Obecny rynek pracy poszukuje emerytów i rencistów - doświadczamy tego na co dzień.

Być może praca zawodowa, którą wykonywaliśmy w ciągu naszego życia pozwoliła na zgromadzenie jakiejś większej kwoty pieniędzy, która służy nam obecnie za taką właśnie poduszkę i nie jest konieczne już jej tworzenie, a wykorzystywanie. Ważne żeby takowa poduszka istniała. Wtedy czujemy się pewniej i bezpieczniej. Mamy spokojniejszy sen. Nie musimy obawiać się o to, czy rodzina lub ktoś ze znajomych nas wspomoże w trudnej sytuacji. Nie ma konieczności zaciągania kredytów i wszelkiej maści pożyczek, które mogą wciągnąć nas w tzw. spiralę kredytową. Nie warto tracić pieniędzy na opłacanie różnych prowizji, odsetek i innych opłat, które towarzyszą zadłużeniom. Lepiej za wczasu oszczędzić.