Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Piramidy finansowe

Piramidy finansowe są znane od dawna, bowiem chęć zysku była i jest większa niż strach. Iluzja łatwych, dużych pieniędzy i powtarzane, jak mantra słowa: „pieniądz robi pieniądz” zwiodły już wielu, niezależnie od wieku i wykształcenia. Zasada jest banalnie prosta – wypłacanie większych zysków z kolejnych wpłat klientów do momentu, aż ktoś nie powie „sprawdzam” - czyli do czasu, aż część uczestników nie podejmie wypłaty zainwestowanych środków finansowych.

Można tu przypomnieć Bezpieczną Kasa Oszczędności Lecha Grobelnego sprzed kilkunastu laty lub znaną obecnie rodakom sprawę Amber Gold. Nie jest ona genialnym pomysłem sprawców, tylko bezczelnym wykorzystaniem ludzkich słabostek i blichtru. Zaoferowano „wysoki zysk bez ryzyka”, czyli rzekomą inwestycję opartą na najcenniejszym (w oczach zwykłych ludzi) szlachetnym kruszcu – złocie. Wykorzystano reprezentacyjne placówki, przy najdroższych ulicach wielkich miast - celem uwiarygodnienia. Zasypano kraj sugestywnymi reklamami, eksponując takie słowa, jak: "lokata", "bezpieczeństwo" i "gwarancja", czyli atrybuty charakterystyczne dla lokat bankowych.

Wystarczyło wówczas śledzić ceny złota, które w tamtym okresie regularnie spadały. Więc skąd nadzieja (oczekiwanie) na wielkie zyski? Być może z naiwności – wielu ludzi goni za pieniędzmi, nie zważając na ryzyko. Powiemy teraz „mądry Polak po szkodzie”. Nie jest to jednak tylko nasza słabość.

W Ameryce szczytem oszustwa była piramida finansowa zbudowana przez Bernarda Madoffa. Funkcjonowała ona przez 30 lat, obracając wieloma miliardami dolarów. Jej zwykłymi (nieświadomymi) klientami były m.in. banki (HSBC, Fortis, Royal Bank of Scotland, Société Générale, BNP Paribas, UniCredit, Citigroup, JP Morgan, Bank of America i UBS) oraz wiele znanych i dużych firm, instytucji i uniwersytetów.

Finałem tego mega oszustwa były ogromne straty inwestorów oraz prawomocny wyrok 150 lat więzienia dla antybohatera tej afery - założyciela piramidy.

Piramidy finansowy były i będą. Możemy tu liczyć wyłącznie na własną czujność. Jeżeli czegoś nie rozumiemy lub mamy wątpliwości - zapytajmy w kilku miejscach, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję.

Na rynku finansowym działa wiele firm, wobec których jest podejrzenie, że to kolejne piramidy. Działają one na podobnych zasadach jak wspomniane wyżej i stają się jeszcze bardziej wyrafinowane. Niektóre tworzą coś w rodzaju grupy wtajemniczonych, stosując elementy psychologii właściwe sektom religijnym oraz inne zaawansowane metody manipulacji.

Warto pamiętać, że zazwyczaj nieprzeciętne zyski wiążą się z tym, że obiecujący je kombinuje, by wcześniej pieniądze komuś zabrać. Zatem nie dajmy się nabrać. Bezpieczny pieniądz to pieniądz pochodzący z uczciwej pracy i oszczędności, a nie ze złudzeń i przekrętów.