Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego

Wszystkim rodakom wiadomo skąd pochodzi to przykazanie, co oznacza i że ma ponad dwa tysiące lat. W tym miejscu pragniemy nawiązać do zaledwie wybranych wątków – tego wielce humanistycznego drogowskazu – oraz odnieść je do współczesności.

Jesteśmy ludźmi (seniorami) podobnymi do siebie, ale jednocześnie każdy z osobna: urodził się, wychował, wykształcił i doświadczył w różnych warunkach. Jesteśmy równi wobec prawa, ale z drugiej strony jeden jest silniejszy lub zdolniejszy, a drugi jakby nieco mniej.

Najczęściej ten bieglejszy pomaga słabszemu i raduje się z jego postępów. Takich postaw mamy dużo. Są one bezcenne szczególnie dla pokolenia seniorów. Pozytywne, życzliwe i faktyczne (a nie deklaratywne) wsparcie słabszych osób starszych – jest i będzie wzorem do naśladowania.

Dobre słowo, życzliwy uśmiech, zakupy, przepuszczanie w kolejce (do czegoś), wniesienie siatki z zakupami, wymycie okien, naprawa cieknącego kranu, wytłumaczenie zawiłego pisma urzędowego, ochrona przed uciążliwym domokrążcą itd. – to zaledwie niektóre przykłady dobrych uczynków i dobrych manier. Nic nie kosztują, a wielce pomagają. Dzisiaj ja pomagam słabszej seniorce/seniorowi, a jutro być może sam będę w potrzebie i on/ona pomoże mnie.

Niestety współczesność niesie także inne ludzkie postawy, szkodliwe i nakierowane na wykorzystanie słabszych, a w tym osób starszych. Ich nosicielami i sprawcami są przeróżnej maści: cwaniaczki, chytruski, spryciarze, obłudnicy, kombinatorzy, krętacze, naciągacze – nazywając wprost: oszuści, złodzieje i chuligani.

Są to zachowania i jednostki aspołeczne, a nierzadko przestępcze. Takie zachowania i osoby powinniśmy zgłaszać na policję (najprościej przez telefon – nr 112) i najlepiej przed, a nie po zdarzeniu. Również należy ostrzegać sąsiadów, znajomych, a szczególnie seniorów. Dodajmy - to nie tylko nie jest naganne, ale wręcz przeciwnie: pożyteczne, bowiem zapobiega skrzywdzeniu kolejnej osoby zajętej codziennymi obowiązkami.

Zatem nasza solidarność społeczna i współczesna miłość bliźniego – polega również na obronie słabszych i eliminowaniu szkodników społecznych (również gospodarczych). Drogi seniorze – tutaj chodzi o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo – miej to na uwadze.