Bielsko-Biała dla seniorów

Odsetek seniorów w Bielsku-Białej jest dość wysoki - wynosi ponad 20%. Władze miasta i powiatu, a także tamtejsze organizacje społeczne są świadome przemian demograficznych.

Na stronach internetowych, a także w lokalnych środkach przekazu znajdujemy różnorodną ofertę służącą bezpieczeństwu i aktywności Seniora-Bielszczanina. Niżej podajemy zaledwie kilka przykładów wartych rozpowszechniania.

Policjanci z bielskiej drogówki, przy wsparciu księży, prowadzą akcję informacyjną w kościołach. W czasie nabożeństw przypominają m.in. zasady bezpieczeństwa na drogach, a w tym: jak poprawnie przekraczać jezdnię i kiedy należy zachować ostrożność. Rozdają również elementy odblaskowe. Szczególną uwagę zwraca się na mniejsze miejscowości i rejony z większą częstotliwością wypadków. Towarzyszy temu motyw „Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie”.

Stowarzyszenie Akademia Seniora (AS) organizuje wykłady, kursy, wycieczki, zajęcia ruchowe i teatralne. Niedawno podsumowano tam projekt „Sukces nie zna wieku”. Wspólnie z ośrodkiem Sportu i Rekreacji Stowarzyszenie AS wznowiło bezpłatne zajęcia pod nazwą „Porzuć kanapowy styl życia”. Składają się na nie: nordic walking gra w bonles (francuska gra w kule) - nauka i rozgrywki, zajęcia lekkoatletyczne i ogólnorozwojowe, w tym: siatkówka, koszykówka, piłka nożna i zajęcia na siłowni.

W Bielsku Białej i w okolicy działa: 5 klubów seniora, 10 domów kultury i świetlic z ofertą dla osób 60 +, Uniwersytet III Wieku przy Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz Akademia Tańca Filan.

Uzupełnienie placówek stacjonarnych stanowi: 9 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, 5 pieszych tras górskich, 9 tras rowerowych, 7 terenów rekreacyjnych, 4 parki, 14 siłowni zewnętrznych, a także pływalnie, kolejki linowe, cykliczne imprezy plenerowe i inne.

Brawo Bielsko-Biała!