Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Aktywność seniora

Bywa, że w okresie emerytury czy renty nie doceniamy szeroko rozumianej aktywności. Część z nas zakłada, że wiek senioralny powinien być wolniejszy, a niektórzy, że wręcz bezwysiłkowy – kanapowy. Nie warto powielać takich praktyk. Nierzadko, to właśnie teraz zyskaliśmy dodatkowy czas dla siebie, który niegdyś wypełniała nam praca zawodowa.

Możemy i powinniśmy przeznaczać go na realizację planów, marzeń, rzeczy i czynności, które dotychczas byliśmy zmuszeni odkładać. Dla jednego będzie to czas na naukę jazdy na nartach. Drugi – podejmie naukę języka obcego. Trzeci – będzie zdobywał umiejętności cyfrowe (komputerowe). Jeszcze inni nadrobią zaległe lektury, odkurzą rowery i wygodne buty, bardziej zaangażują się w życie lokalnych społeczności lub zwiedzą miejsca, które zawsze chcieli zobaczyć.   

Form aktywności po 60 roku życia jest bardzo wiele. Praktycznie w każdym mieście lub gminie działają też ośrodki wsparcia seniorów takie, jak uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, koła, związki i stowarzyszenia senioralne, centra aktywności i integracji międzypokoleniowej, ośrodki kultury, biblioteki i inne.

Ich oferta jest naprawdę bardzo bogata. Od prac i robótek ręcznych, przez szkolenia i warsztaty np. obsługi komputera i Internetu, językowe, kulturalne, czytelnicze, kulinarne, zajęcia ruchowe (fitness, zumba, gimnastyka, nordic walking, pływanie), po ciekawe wycieczki i wyjazdy (nawet zagraniczne). Warto z nich skorzystać tym bardziej, że większość zajęć jest realizowana bezpłatnie lub za symboliczną opłatą.

Tak rozumiana aktywność jest dobra dla naszego umysłu, ale też dla całego organizmu – rozwija nas intelektualnie, społecznie i fizycznie. Ruch w każdej postaci – przynosi zbawienne skutki. Pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ogranicza choroby i pomaga wrócić do równowagi i zdrowia. Naturalnie – senior to nie młodzieniec. Znamy swoje ograniczenia i możliwości, a formy aktywności możemy dowolnie dostosowywać. Ważne, by były one zróżnicowane.

Nie warto ograniczać się do własnego mieszkania. Dobrze być otwartym na ludzi, otoczenie,  inicjatywy i możliwości. Ponadto, bywając w różnych organizacjach i społecznościach senioralnych - budujemy relacje towarzyskie, przyjacielskie i samopomocowe. Wpływają one na nas budująco, motywują i inspirują, a także podwyższają poziom naszego bezpieczeństwa. Zawsze jest bowiem ktoś, kto może nam pomóc w trudnych (kryzysowych) sytuacjach. Starajmy się odwdzięczać tym samym.