Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Dbaj o swoje serce – ruszaj się

Dbam o swoje serce każdego dnia – tak powinno brzmieć motto wszystkich tych osób, które chcą cieszyć się życiem przez kolejne lata.

Serce to kluczowy narząd naszego organizmu - napędza obieg krwi i uzależnia prawidłowe funkcjonowanie, a każde zaburzenie pracy serca negatywnie wpływa na cały nasz organizm.

Serce możemy wzmocnić przyjmowaniem suplementów diety, ale przede wszystkim -  codzienną i systematyczną aktywnością fizyczną. Najgorsze co możemy robić, to zalegać całymi godzinami lub dniami na kanapie lub w łóżku np. przed telewizorem.

Nieodpowiednie żywienie też wpływa negatywnie na nasze serce. Zbyt tłusta dieta może powodować otłuszczenie mięśnia sercowego. Z kolei nadciśnienie tętnicze, które jest pochodną m.in. nadwagi, może spowodować, że serce będzie powiększone.

Tłuszcz odkłada się nie tylko na brzuchu, ale również na sercu i gromadzi się na ściankach żył. Może to powodować zatory, a w konsekwencji zawały będące częstą przyczyną zgonów.

Dobrze jest okresowo sprawdzać, czy serce działa prawidłowo. W tym celu wykonuje się badanie EKG, które weryfikuje przerost lewej komory serca oraz wykrywa arytmię. Warto też co najmniej raz w roku udać się do lekarza specjalisty (kardiologa), który wykona lub zleci specjalistyczne badania. Być może konieczne będzie wsparcie serca poprzez zastosowanie kuracji farmakologicznej - dobranie odpowiednich tabletek.

Warto stosować wszelkie formy aktywności, w tym: spacery, jazdę na rowerze, odpowiednio dobrane ćwiczenia, pływanie, które poprawią nasze samopoczucie i kondycję oraz pomogą w obniżeniu ciśnienia krwi i wpłyną na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Powinniśmy też zwracać uwagę na to, aby ograniczać poziom stresu, nerwów i negatywnych emocji. One też źle wpływają na pracę serca. Zbyt duże i długotrwałe napięcia emocjonalne są kolejną przyczyną zawałów.

Wykorzystujmy, jak najwięcej okazji do aktywności - wyjdźmy z domu, zamiast jechać tramwajem, autobusem, windą, samochodem – przejdźmy się (nawet jeśli będzie to oznaczało "wolniej" i "kilka razy") lub wsiądźmy na rower. Ponadto, starajmy się: myśleć pozytywnie, otaczać ludźmi o pogodnym usposobieniu i nie przejmować problemami, na które nie mamy wpływu i których i tak nie zmienimy. Bądźmy optymistami – mimo wszystko.