Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Relacje międzyludzkie

Przyjazne, dobre relacje międzyludzkie - to samo zdrowie i bezpieczeństwo. Spotykam znajomego seniora, jednego z wielu i podobnego do mnie. Ma swoje (małe i duże) kłopoty i radości, czasami korzysta z poradni zdrowia - ale codziennie stara się „być na chodzie”. Nie siedzi, nie nudzi, nie narzeka i nie jest nieomylny.

Nasze największe, szczytowe sukcesy życia być może mamy za sobą. Jednak jesień życia również jest kolorowa, pod warunkiem że taką sobie wybierzemy. Jeśli wracamy do wspomnień i do ludzi - to do miłych, budujących i życzliwych, które poprawiają samopoczucie i czynią nas silniejszymi. Na dodatek dzielimy się tym z bliskimi.

Przeciwieństwem tego jest zamykanie się w sobie, w przysłowiowych „czterech ścianach” i w morzu czarnych myśli. Towarzyszy temu porzekadło w rodzaju „wczoraj było źle, dzisiaj jest tragicznie, ale jutro to chyba… będzie koniec świata”. Czy, w takiej „samoizolacji”, można być zdrowym na duchu i ciele?

Dlatego - mając świadomość, że ludzie, otoczenie i środowisko życia seniorów jest takie, jakie jest - staramy się być i przebywać z optymistami i w świecie otwartym na dobrych ludzi (a nie na rzeczy, pretensje, czy na głupotę). Oni szanują nas, a my szanujemy ich, zawsze znajdą coś miłego, a co najmniej dobre słowo. Są między nami, a nie przeciw nam (choć czasami kierują się własnym interesem).

Życie ludzkie jest jednorazowe, a świat trwa nadal - choć ulega przemianie na naszych oczach. Zadbajmy, by nasze dzisiaj i jutro było spokojne, z uśmiechem na twarzy i życzliwym słowem na ustach, pozbawione nadmiaru emocji (szczególnie negatywnych). Małe, codzienne radości sprawiają dużą poprawę nastroju.

Esencją tych refleksji jest przyjaźń i przyjaciele. Bardzo bliskie redakcji portalu są złote myśli wielkich umysłów:

- „Przyjaciół traktuj, jak obrazy. Umieszczaj ich w najlepszym świetle”,

- „Kto szuka przyjaciela bez wad, zostaje sam bez przyjaciół”,

- „Przyjaźń jest winem życia”.

Na przestrzeni wieków - w różnych kulturach i niezależnie od siebie - sformułowano wiele głęboko humanistycznych myśli o pięknym życiu. Stąd cudzysłowy oznaczają wielość ich autorów.