Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Przeprowadzaj rower przez przejścia dla pieszych

Seniorom-rowerzystom przypominamy, że obowiązujące przepisy ruchu drogowego zabraniają przejeżdżania rowerem przez przejścia dla pieszych. Jeśli jadąc rowerem, chcemy skorzystać z przejścia dla pieszych, z roweru najpierw należy zsiąść i dopiero wtedy przeprowadzić go przez przejście.

Wielu rowerzystów nie wie lub nie rozumie z czego ten przepis wynika. Nie widzi też zagrożenia, jakie taki przejazd może ze sobą nieść. Dotyczy to również seniorów, którzy często owy przepis łamią. Zagadnienie to wywołała jedna z uczestniczek warsztatów bezpieczeństwa odbywających się w ramach projektu, którą spotkało niemiłe zdarzenie. Otóż, seniorka-rowerzystka, zmierzając na zajęcia na swoim jednośladzie, przejechała rowerem przez przejście dla pieszych. Mimo, że poza nią nikogo innego na przejściu nie było, Pani otrzymała mandat w wysokości 100 zł. Złamanie przepisu zarejestrowali policjanci z  drogówki, którzy poinformowali rowerzystkę, że przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych jest niedozwolone. Uczestniczka, po dotarciu na zajęcia, podzieliła się swoim doświadczeniem i przestrogą z innymi.

Ktoś zapyta: „No dobrze, ale właściwie dlaczego wprowadzono taki przepis?”.

Odpowiedź jest prosta – chodzi o bezpieczeństwo. Wjeżdżając rowerem na przejście dla pieszych stwarzamy zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu – głównie pieszych, ale także kierowców. Jak sama nazwa wskazuje – do korzystania z przejścia dla pieszych uprawnieni są piesi. Z założenia powinny one umożliwiać pieszym bezpieczne przekraczanie jezdni.   

Przepis zakazujący przejeżdżania rowerem przez przejścia dla pieszych ma zapobiegać sytuacjom, w których to np. rowerzysta potrąca pieszego lub zmusza go do ustąpienia rowerzyście miejsca, w wyniku czego pieszy wkracza na jezdnię, wprost pod nadjeżdżający samochód. Rowerzysta przejeżdżający przez przejście zagraża też sobie. Nieraz zapewne byliśmy świadkami sytuacji, w których rowerzyści zamiast sprawnie i bezpiecznie przekroczyć przejście (przeprowadzając przez nie swój rower) - chwieją się, zahaczają pieszych, nie potrafią ruszyć, nie są się w stanie zatrzymać, mają trudności z pokonaniem krawężnika i wjechaniem na chodnik. Wszystko to wydłuża czas przekraczania jezdni, irytuje i niecierpliwi innych uczestników ruchu i stwarza zagrożenia.     

Nie ma tu znaczenia, czy z przejścia korzystają inni, czy nie. Przepis jest jednoznaczny – nie wolno przejeżdżać rowerem przez przejścia dla pieszych. Praworządny obywatel – mając na względzie bezpieczeństwo własne i innych, a także swój portfel – przestrzega przepisów ruchu drogowego.