Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Dbaj o ogumienie pojazdu

Bezpieczeństwo w czasie podróży, to kluczowy czynnik decydujący o jej pomyślnym zakończeniu dla wszystkich uczestników. Jednym z elementów wpływających na poziom bezpieczeństwa jest dbałość o odpowiednie ogumienie pojazdu.

Powinno być ono dostosowane do warunków atmosferycznych. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym część kierowców zostaje niemile zaskoczona przez pogodę (opady śniegu, gołoledź) i to w najmniej odpowiednim momencie – kiedy np. musimy wyruszyć samochodem w celu załatwienia ważnej sprawy. Nie brakuje również kierowców, którzy zwlekają z wymianą opon letnich na zimowe lub twierdzą, że jeżdżą tak mało, że wymiana opon w ich przypadku jest zbędna. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego, na jakich trasach się poruszamy i jaki odcinek drogi mamy do pokonania - o bezpieczeństwo własne i innych zawsze powinniśmy zadbać. Niejednokrotnie spotykamy się zapewne z sytuacją, w której ktoś nie potrafi zapanować nad pojazdem, zachowującym się jak sanki, przed własnym garażem lub na parkingu – gdzie prędkość jest mała i teren jest prosty, a co dopiero na ulicy i wśród innych uczestników ruchu.

Dbałość o bezpieczeństwo nie dotyczy tylko stosownej wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Znaczenie ma również ich bieżąca kontrola, w tym stan bieżnika, ciśnienie i geometria. Należy to monitorować szczególnie wtedy, kiedy zmieniamy koła samodzielnie i przy oponach wielosezonowych. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jeśli używamy tych samych opon przez okrągły rok, to szybciej się one zużywają. Warto też okresowo sprawdzać, czy owe zużycie jest równomierne. Możemy tego dokonać wzrokowo. Jeśli zauważymy nieprawidłowości lub zakłócenia w jeździe (np. znosi nas na którąś ze stron) powinniśmy udać się do mechanika. Przyczyną może być niewłaściwie ustawienie kół. Mechanik wykona geometrię, badanie diagnostyczne, skoryguje usterkę lub w ostateczności zaleci wymianę opon na nowe.

Producenci prześcigają się, aby oferowane przez nich opony miały jak najlepsze parametry wpływające na bezpieczeństwo podróży. Wprowadzają nowsze bieżniki, lepsze materiały, zwiększają przyczepność i stosują lepsze rozwiązania technologiczne. Koszt zakupu kompletu nowych opon, do przeciętnego samochodu osobowego, oscyluje w granicach 1000 zł. Warto go jednak raz na kilka lat ponieść. Należy też dbać i okresowo sprawdzać stan koła zapasowego.   

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami - jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego i odpowiadamy za bezpieczeństwo własne i innych.