Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Świeć przykładem

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego stosowanie świateł w czasie podróży samochodem jest obowiązkowe - zarówno w dzień, jak i w nocy. Zostało to zawarte w art. 51. ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że: „Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”. (Art. 51 ust.1)

Ponadto, obowiązujący w 2017 roku taryfikator mandatów jasno określa, że jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu (czyli w nocy) jest karana mandatem w kwocie 200 złotych, zaś jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu (czyli w ciągu dnia) jest karana mandatem w kwocie 100 złotych.

Zapominanie o włączaniu świateł stwarza bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym. Jeśli należymy do grupy „zapominalskich” możemy przygotować sobie ściągę-przypominajkę z napisem „Włącz światła” i umieścić ją w widocznym miejscu w samochodzie. Zwróćmy uwagę, by „przypominajka” nie zasłaniała innych urządzeń lub kontrolek.

Powinniśmy także dbać o dobre ustawienie świateł. Warto pamiętać, że to na użytkowniku pojazdu spoczywa obowiązek jego odpowiedniego, czyli zgodnego z obowiązującymi przepisami, przygotowania do jazdy. Użytkownicy samochodów, którzy mają źle ustawione światła – przy okazji oświetlania drogi, oślepiają kierujących jadących z przeciwnego kierunku. Sami zapewne nieraz tego doświadczyliśmy i wiemy, jakie stwarza to zagrożenie.   

Kontrola i ewentualna regulacja ustawienia świateł powinna być dokonywana podczas corocznego przeglądu technicznego pojazdu. Warto tego dopilnować. Poza odpowiednim ustawieniem świateł, należy także dbać o czystość reflektorów.   

Dobrze również zachować rozsądek przy stosowaniu nowoczesnych żarówek. Producenci prześcigają się w „wytwarzaniu” coraz mocniejszego i jaśniejszego światła – montowanego szczególnie w samochodach nowych. Zastanawiamy się pewnie nieraz, dlaczego kierowca jadący za nami lub z przeciwnego kierunku jedzie „na długich”, oślepia nas i świeci tak mocno, że to on oświetla drogę przed nami, a nie my.    

Pamiętajmy, że dla każdego samochodu producent dedykuje, czyli wskazuje, konkretne żarówki, jakie powinny być stosowane. Oświetlenie samochodów starszego typu nie musi być dostosowane do nowoczesnych lub mocniejszych żarówek, z których np. światło nie jest odpowiednio rozpraszane.

Jeśli zauważymy, że nasze światła są słabe i źle nam się jeździ po zmierzchu, możemy zregenerować odbłyśniki, wypolerować zmatowione klosze czy wymienić żarówki na lepsze, ale w taki sposób, by nie oślepiać innych i nie stwarzać zagrożenia. Warto tu skorzystać z wiedzy i doświadczenia sprawdzonego mechanika.