Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Aktualności

Bezpieczne warsztaty - kolejna nowa grupa

W Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach, rozpoczęły się Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa seniorów dla grupy trzeciej.

Na początku prowadzący poinformował seniorów, że Warsztaty są prowadzone w ramach projektu „Edukacja dla bezpieczeństwa osób starszych (seniorów) w województwie śląskim w 2017 roku”, który został dofinansowany w 2017 roku  z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak się okazało seniorzy bardzo chętnie przybyli na zajęcia, tym bardziej, że słyszeli od innych uczestników pozytywne opinie. Najpierw rozdane zostały ankiety, o których wypełnienie zostali poproszeni wszyscy uczestnicy. Trzeba przyznać, że zadanie to wykonano szybko i sprawnie.

Następnie omówione zostały poruszane w ankietach problemy. To wywołało prawdziwą burzę myśli. W czasie dyskusji udało się przytoczyć bezpieczne i odpowiedzialne postawy obywatelskie, w tym rozpoznawania, które zdarzenia są przestępstwami, jak może i powinien zachować się świadek, a także ofiara przestępstwa, jak się przed takimi zdarzeniami uchronić, na co zwracać uwagę oraz gdzie i w jaki sposób szukać pomocy.

W czasie rozmowy uczestnicy pytali m.in. o to czy zakupy i płatności w internecie są bezpieczne, jakie są zabezpieczenia przy wykonywaniu przelewów czy płatności telefonem są zabezpieczone w jakichś sposób. Uczestnicy wyrazili również nadzieję, że oprócz zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dowiedzą się jak prawidłowo obsługiwać komputer.

Tak też się stało, słuchacze dowiedzieli się jak ważne funkcje posiada klawiatura i jak tworzyć polskie znaki, co w dalszej części warsztatów pomoże im, jak najlepiej zabezpieczyć swoje dane, dokumenty, pocztę elektroniczną bądź internetowe konto bankowe.

Na sam koniec zajęć słuchacze dowiedzieli się jak ważne są zabezpieczenia i hasła dostępu do komputera po czym wysłuchali, a następnie sami wykonali zadanie – prawidłowego wylogowania się z systemu operacyjnego i zamknięcia komputera.

Seniorzy byli bardzo zadowoleni z przebiegu zajęć, chętni do dalszej nauki oraz ciekawi, jak działa internet i jak bezpiecznie się nim posługiwać, czego dowiedzą się na następnych zajęciach.