Porady prawne

Starsze osoby mówią niekiedy: „z prawem lepiej nie zadzierać” lub „nie warto obchodzić prawa”. Coś w tym jest, ale życie płata figle - możemy mieć do czynienia z prawem np. jako ofiary, albo uczestniczyć w sprawie nie karnej.

Częściej mamy potrzebę zasięgnięcia porady prawnej. Nie zawsze wiemy gdzie, jak i za ile? Dużo informacji (nie zawsze ścisłych) znajdziemy w internecie - lecz problemem bywa „przesianie” tamtejszych zasobów. Tak się składa, że część internautów przejawia chorą aktywność wypowiadania się na każdy temat. Od zarania dziejów wiadomo, że chodzi o „ziarno a nie o plewy” (to skojarzenie z językiem rolnika – gospodarza).

Odpłatne porady prawne są łatwo dostępne, jednak dla seniora ze średnią emeryturą mogą okazać się zbyt drogie. Zatem warto korzystać z porad bezpłatnych, równie kompetentnych co te obarczone cennikiem.

W okresie aktywności zawodowej korzystaliśmy z porad i pomocy Państwowej Inspekcji Pracy. Obecnie dla seniorów (ale nie tylko) wiele praktycznych pożytków świadczy m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (w tym przez swoje delegatury i biura terenowe).

Stosownie do naszych potrzeb - wiele cennych i na bieżąco aktualizowanych informacji - znajdziemy na internetowych portalach i stronach www ministerstw i urzędów państwowych.

Podajemy także niektóre adresy, które warto odwiedzać:

- gif.gov.pl - Główny Inspektorat Farmaceutyczny

- pip.gov.pl - Państwowa Inspekcja Pracy

- nfz.gov.pl - Narodowy Fundusz Zdrowia

- knf.gov.pl - Komisja Nadzoru Finansowego

- infor.pl - Portal prawny

- darmoweporady.pl

- dłużnikmaprawo.pl

- forumprawne.org i inne.

 

Również miejscowe kancelarie i biura adwokackie, notarialne i inne - okresowo umożliwiają całodzienne bezpłatne porady prawne.