Senior ma prawo do pracy

Część seniorów zastanawia się, czy może sobie dorobić do emerytury lub renty. Odpowiedź brzmi: może. Ostatnio zmieniono interpretację przepisów na korzyść świadczeniobiorców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć pracę zarobkową będąc na emeryturze.

Musimy jedynie pamiętać o limitach, których przekroczenie może się wiązać ze zwrotem części zarobionych pieniędzy, tak aby ZUS nie wstrzymał nam wypłaty świadczeń. Przy czym limity dotyczą tzw. wczesnych emerytów. Natomiast osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli osiągnęły wiek, który przepisy ustanawiają, jako wiek emerytalny - zwolnione są z limitów.

Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy mieścimy się w grupie osób zwolnionych z limitów, czy też nie - najlepiej udać się do najbliższego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zwyczajnie zapytać: ile możemy sobie, jako emeryt dorobić.

Czując się na siłach zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych możemy podjąć zatrudnienie na podstawie stosownych umów (np. umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło). To, jaką pracę chcemy lub możemy wykonywać, jako emeryci - od strony formalnej nie ma większego znaczenia – ważne, aby była to praca legalna. Renciści natomiast często otrzymują zatrudnienie w tzw. zakładach pracy chronionej.

Obecny rynek potrzebuje rąk do pracy. Wielu emerytów twierdzi, że nie miała problemu z uzyskaniem dodatkowego źródła dochodu. Można się też udać się do Powiatowego Urzędu Pracy, śledzić portal oferty.praca.gov.pl lub po prostu wpisać hasło „praca dla emeryta” w wyszukiwarkę internetową. Dla przykładu, tylko w grudniu 2017 roku, na pewnym portalu z ofertami pracy opublikowano ponad 50 ofert pracy skierowanych do emerytów i to w samym Bytomiu.

Warto wiedzieć, że emerytom, którzy przepracują na podstawie oskładkowanych umów pełne 30 miesięcy, ZUS automatycznie przelicza wysokość wypłacanych świadczeń. Skutkuje to podniesieniem wysokości emerytury. Tak było np. w przypadku Pana Jana, który w wieku 67 lat podjął pracę na podstawie umowy o pracę w firmie ochroniarskiej. Po upływie 30 miesięcy ZUS przeliczył na nowo wypłacane świadczenia i podniósł miesięczną emeryturę Pana Jana o 500 złotych. Można uznać, że dla budżetu emeryta dodatkowe 500 zł co miesiąc to spory pieniądz. 

Warto sprawdzić w ZUSie, czy i jakie prawa przysługują nam na emeryturze - m.in. ze względu na liczne zmiany w przepisach, które dokonały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu laty.

Dodatkowa praca zarobkowa dla seniora, poza wzmocnieniem budżetu, może stanowić również interesującą formę aktywności. Posiadamy wiedzę, doświadczenie i umiejętności - możemy je wykorzystać również na emeryturze. Jednocześnie znamy swoje możliwości i ewentualne ograniczenia np. zdrowotne. Decyzję o podjęciu pracy oraz jej charakterze i miejscu powinniśmy dostosować, zarówno do naszych mocnych, jak i słabych stron. Chciałoby się powiedzieć, że praca emeryta powinna być przyjemnością, a nie koniecznością. Rzeczywistość jednak bywa różna. Jeśli sytuacja (rodzinna, finansowa) zmusza nas do pracy - starajmy się wybrać taką, która dostarczy choć trochę satysfakcji i nas nie wykończy.