5 najczęstszych chorób układu oddechowego

Układ oddechowy odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Zajmuję się on dostarczaniem tlenu, a nikomu nie trzeba przecież tłumaczyć, jak istotny dla naszego zdrowia jest ten gaz. Wystarczy jedynie wspomnieć, że do połowy procesów, które odbywają się w komórkach, wykorzystywany jest tlen. Jego sprawne pobieranie i transportowanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszelkie dolegliwości, które utrudniają lub uniemożliwiają wymianę gazów, nazywamy chorobami. Mogą być one bardzo groźne dla naszego zdrowia, dlatego warto je znać, by wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza.

Jakie są najczęstsze choroby układu oddechowego?

Wszelkiego rodzaju schorzenia związane z płucami są niestety dość powszechnym zjawiskiem w dzisiejszym świecie. Niektóre osoby są na nie bardziej podatne ze względu na genetykę. Nie bez znaczenia są także inne czynniki, w tym wysoki wskaźnik zanieczyszczenia powietrza (smog). Stan płuc niepodważalnie pogarsza również palenie papierosów.

Pulmonolodzy wyróżniają najczęstsze choroby układu oddechowego.

  • Pierwszą z nich jest dobrze wszystkim znana astma, czyli choroba przewlekła. Zazwyczaj występuje ona u dzieci i rozwija się w dorosłości, ale znane są także przypadki, kiedy zapadały na nią osoby w wieku 50+. Astmatycy muszą nosić ze sobą inhalatory, aby w sytuacji zagrożenia szybko dostarczyć aerozol z lekiem prosto do płuc.

  • Inną chorobą układu oddechowego, którą większość osób zna, jest zapalenie płuc. Tego typu infekcja spowodowana może być przez bakterie, wirusy lub grzyby. Na tę chorobę najbardziej narażone są osoby bardzo młode i te w podeszłym wieku. Dodatkowo uważać powinni palacze i każdy, kto ma osłabioną odporność.

  • Trzecią wymienioną przez nas chorobą będzie bardzo popularny ostatnimi czasy COVID-19. Ten szczep, podobnie jak inne koronawirusy, rozprzestrzenia się między osobami, gdy zakażona osoba kaszle, kicha lub rozmawia. Covid-19 objawia się poprzez kaszel, duszności i gorączkę, ale niektóre osoby odczuwają także poważniejsze objawy.

Inne schorzenia układu oddechowego

Z grona najczęstszych chorób układu oddechowego to pozostałe dwie są potencjalnie najgroźniejsze dla naszego zdrowia i życia. Pierwszą z nich jest rozedma płuc. Ta dolegliwość dotyczy najczęściej palaczy, a jej główne skutki to problemy z wydychaniem powietrza. To schorzenie jest niezwykle niebezpiecznie, ponieważ może prowadzić do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do śmierci. Jednym ze sposób na spowolnienie postępu choroby jest rzucenie palenia. Ostatnią z pięciu omawianych chorób jestrak płuc. Czynnikiem ryzyka, podobnie jak w przypadku rozedmy, jest dym papierosowy, ale zwiększone ryzyko występuje także w przypadku nadużywania promieniowania rentgenowskiego, zanieczyszczeń powietrza czy pracy w pobliżu szkodliwych oparów. Rak płuc jest niestety bardzo częstą przyczyną zgonów, ponieważ jest trudny do wykrycia i leczenia.

Zapobieganie chorobom układu oddechowego

Jeżeli temat Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie są choroby układu oddechowego i jak się przed nimi uchronić, to koniecznie odwiedź stronę Termedia. Znajdziesz na niej bardzo dużo informacji na temat profilaktyki różnego rodzaju chorób.

Dodaj komentarz