5 porad jak dbać o układ krążenia

Zdrowy układ krążenia to sposób, aby uniknąć wielu ciężkich w skutkach chorób cywilizacyjnych. Dzisiejszy świat z pewnością w tym nie pomaga: niezdrowe jedzenie, brak ruchu i snu skutkują nadciśnieniem, miażdżycą czy nawet zawałami serca. Ryzyko wielu chorób wzrasta wraz z wiekiem. Czy da się jakoś temu zapobiec? Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych sposobów, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o układ krążenia. Rady te sprawdzają się u osób w każdym wieku!

1. Dieta na zdrowe serce

Dieta ma kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób krążenia. Największym wrogiem zdrowego krwiobiegu są w tym przypadku słodycze i niezdrowe tłuszcze. Co warto jeść? Przede wszystkim dużo warzyw i owoców, a także produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz np. w olejach roślinnych. Postaraj się zmniejszyć ilość spożywanego czerwonego mięsa i zastąpić je rybami. Nie zapominaj także o pestkach i orzechach. Stopniowo staraj się iść w stronę diety śródziemnomorskiej, a z pewnością Twój układ krążenia Ci za to podziękuje!

2. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu można zapobiec zakrzepicy, zwiększyć wydolność mięśnia sercowego i całościowo zadbać o organizm. Najlepszy dla układu krwionośnego jest trening aerobowy. Ćwiczenia siłowe mogą niestety powodować zaciskanie się tętnic, a tym samym nie być bezpiecznym wyborem dla osób już cierpiących na choroby krążenia. Możesz wybrać basen, bieganie czy rower. Nie muszą to być zorganizowane treningi, nawet spontaniczna aktywność się liczy! Istotne jest też to, że ruch pomaga zachować odpowiednią masę ciała, a jak wiadomo, ryzyko chorób serca rośnie wraz z liczbą nadmiarowych kilogramów.

3. Zrezygnuj z używek

Co poprawia układ krążenia, a z czego każdy powinien zrezygnować, niezależnie od aktualnego stanu zdrowia? Oczywiście używki, które powinieneś ograniczyć jak najszybciej. Szczególnie źle na serce wpływają papierosy. Palenie wyjątkowo mocno obciąża układ krwionośny, przez co wzrasta ryzyko zawału serca. Może także doprowadzić do udaru mózgu lub nowotworów. Podobnie działa alkohol, który spożywany regularnie może na stałe podnieść ciśnienie krwi i znacznie osłabić wydolność mięśnia sercowego.

4. Mniej stresu i więcej snu – prawidłowe ciśnienie krwi

Całkowite pozbycie się stresu jest niestety bardzo trudne, ale warto ograniczać jego wpływ na zdrowie. Nadmiar stresu podnosi stężenie adrenaliny w ciele, co z kolei ma bezpośredni wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego. Podobnie działa niedobór snu, za to bycie wypoczętym może to ciśnienie obniżyć do właściwego poziomu. Wniosek? Zapewnij sobie regularny odpoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny, a Twoje serce pozostanie zdrowe.

5. Jak zadbać o układ krążenia? Regularne badania!

Jeśli już wiesz,  jak zadbać o układ krążenia we własnym zakresie, to czas na oddanie się w ręce specjalistów. Profilaktyczne badania, nawet jeśli nie pojawiły się żadne niepokojące objawy, to klucz do pozostania w zdrowiu. Badania pomogą wykryć bardzo wczesne stadia choroby, które można w bezpieczny sposób wyleczyć.

Dodaj komentarz