Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Darmowe leki dla seniora

Komu przysługują darmowe leki? I jak je otrzymać? Za nami pierwszy rok działania rządowego projektu „Leki 75+”, z którego skorzystało ok. 2,2 mln seniorów. Na jego realizację w 2017 roku przeznaczono 564 mln złotych. Do efektów działania zalicza się 40 milionów wydanych opakowań bezpłatnych leków, 15 mln zrealizowanych recept z kodem uprawniającym „S” oraz 1530 pozycji na liście leków 75 plus.

Z uprawnienia bezpłatnych leków mogli skorzystać wszyscy Ci seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia, otrzymali receptę z kodem „S”, a ich lek znajdował się na wykazie bezpłatnych leków i był objęty refundacją.

Wspomnianą receptę może wystawić zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz wypisujący receptę dla siebie lub dla rodziny. Niestety leków tych nie mogą przepisać lekarze specjaliści. Nawet wtedy jeśli uznają za stosowne leczenie danego schorzenia właśnie za ich pomocą. Mogą oni za to przekazać lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej stosowną informację. Informacja ta musi być zawarta na piśmie z uwzględnieniem zdiagnozowanej choroby i zaleconego leczenia. Wtedy lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł przepisać leki bezpłatne.

Do bezpłatnych leków zalicza się te, które stosowane są w leczeniu chorób wieku podeszłego, czyli m.in. przy nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca, chorobie zakrzepowo-zatorowej, astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, cukrzycy, depresji, choroby Parkinsona, czy jaskrze.

Od osób, które skorzystały z bezpłatnych leków wiemy, że faktycznie ich budżet domowy został odciążony. Mniej pieniędzy zostawiają w aptece, co jest pozytywną zmianą dla nich. Nie raz bowiem zostawiali tam znaczną część swojej emerytury lub renty. Często kosztem innych wydatków np. na jedzenie lub ubranie.

W 2018 roku na realizację projektu „Leki 75+” Ministerstwo Zdrowia planuje przeznaczyć ponad 643 miliony złotych, stopniowo co roku podnosząc tę kwotę by w roku 2025 roku wyniosła ona 1 miliard 203 miliony złotych. Więcej informacji o projekcie znajdziemy na stronie 75plus.mz.gov.pl.