Witamy na portalu BezpiecznySenior.eu

Zapinaj pasy bezpieczeństwa

Korzystanie z pasów bezpieczeństwa jest obowiązkiem kierującego pojazdem, jak i pasażerów. Reguluje to artykuł 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Są jednak wyjątki, których obowiązek ten nie dotyczy – chodzi tu m.in. o osoby mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, o kobiety o widocznej ciąży lub funkcjonariuszy służb porządkowych wykonujących czynności służbowe (ochronne).

Osoby - w tym także seniorzy - które nie mieszczą się w ustawowych wyłączeniach, za nieprzestrzeganie tego obowiązku mogą zostać ukarane mandatem karnym w kwocie 100 złotych i 2 punktami karnymi (stan na listopad 2017 roku). W tym miejscu należy dodać, że rok 2018 może przynieść podwyżkę w mandatach.

Kolejne 100 złotych i 4 punkty karne może otrzymać kierowca za nie upewnienie się, czy pasażerowie zapięli pasy. O ile kierowca udowodni, że poinstruował pasażerów o tym, iż mają zapiąć pasy, a oni tego nie uczynili nie zostanie on ukarany mandatem karnym. W takiej sytuacji mandat w kwocie 100 złotych otrzyma każdy pasażer, który nie dostosował się do zaleceń kierującego pojazdem.

Pasy bezpieczeństwa nie są oczywiście montowane w pojazdach dla mandatów i punktów karnych. Ich głównym zadaniem jest podnoszenie bezpieczeństwa w czasie jazdy, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak kolizje i wypadki drogowe.

W czasie kolizji pasy ograniczają uderzenia oraz utrzymują podróżujących w miejscu i w pojeździe - zapobiegają wypadnięciu lub wyrzuceniu nas z samochodu - ograniczając tym samym potencjalne uszkodzenia ciała. Nierzadko to pasy właśnie, pozwalają nam w ogóle przeżyć.

Czytelników, którzy mają "stalowe nerwy” odsyłamy np. do zdjęć i filmów w Internecie, na których można zobaczyć skutki niezapinania pasów z rzeczywistych wypadków drogowych.

Pamiętajmy o zapinaniu pasów - swoich i pasażerów.